30 bin Norveçli kadına tebligat gitti

2013 yılında gündeme gelen kadınlara zoraki askerlik önergesi kabul edildi. Norveç Savunma Bakanı Eriksen Søreide, meclisin aldığı kararı bakanlık ve ülke sosyal yaşamı için dönüm noktası olarak nitelendirdi. KADINLAR 12 AY ASKERLİK YAPACAK Norveç Savunma Bakanlığı’nın testinden geçen kadınların erkekler gibi toplam 12 ay askerlik yapacağı bildirildi. Norveç Savunma Bakanlığı, özellikle Ørland, Madla ve Huseby […]

Yazar: Bilal - Tarih: 17 Ocak 2015 15:05
30 bin Norveçli kadına tebligat gitti

2013 yılında gündeme gelen kadınlara zoraki askerlik önergesi kabul edildi. Norveç Savunma Bakanı Eriksen Søreide, meclisin aldığı kararı bakanlık ve ülke sosyal yaşamı için dönüm noktası olarak nitelendirdi.

KADINLAR 12 AY ASKERLİK YAPACAK

Norveç Savunma Bakanlığı’nın testinden geçen kadınların erkekler gibi toplam 12 ay askerlik yapacağı bildirildi. Norveç Savunma Bakanlığı, özellikle Ørland, Madla ve Huseby bölgelerinin kadın askerlere ihtiyacı olduğunu duyurdu.

NORVEÇ’İN KADIN ASKERLERİ

Norveç’te kadınlar da askerlik yapacak İZLE

17 YAŞINDAN BÜYÜK 30 BİN NORVEÇLİ KADIN

Bu çerçevede 1997 doğumlu 30 bin Norveçli kadına askere alınacakları yönünde tebligat yapıldı. Norveç ordusunun 2020 yılına kadar askerlerin yüzde 20’sinin kadınlardan oluşması konusunda hedefi olduğu vurgulandı.

“CİNSEL TACİZE SIFIR TOLERANS”

Norveç Bakanı Søreide, ordu içerisinde çıkması muhtemel cinsel taciz olaylarına karşılık, ”Bu konuda benim mesajım net: Norveç ordusunda olası muhtemel herhangi cinsel taciz olayına sıfır tolerans tanıyacağız.” dedi.

ZORAKİ ASKERLİĞE SICAK BAKILMIYORDU

Ülkede ilk olarak 2013 yılında kadınlara askerliğin zorunlu hale getirilmesi gündeme gelmişti. Dönemin iktidar partisi İşçi Partisi (Ap), Norveç’te kadınlara yönelik zoraki askerlik önergesine sıcak bakmadığını açıklamıştı. Partinin konuyla ilgili oluşturduğu komite, Norveçli kadınların askere alımı konusunda zorlanmasının doğru olmadığını belirtmişti.

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Windows 10’un Piyasa Çıkış Tarihi Belli Oldu Windows 10’un Piyasa Çıkış Tarihi Belli Oldu 29 Temmuz 2015 Çarşamba Günü Çıkacak Microsoft, bugün yeni nesil işlet...
O Telefon İçin Lollipop Güncellemesi Türkiye’de O Telefon İçin Lollipop Güncellemesi Türkiye’de Sony Xperia Z Lollipop Güncellemesi Türkiye’de! 2015’te telefon ...
İlginç İcat İlginç İcat Telefonu Şarj Eden Sırt Çantası Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek...
15 Yaşındaki Mucit 15 Yaşındaki Mucit Mersin’in Erdemli ilçesinde 15 yaşındaki ilkokul öğrencisi Faruk...
Bizi Takip Edin
Güncel Son Haber İletişim Güncel Son Haber Feed