CHP’nin sır gibi sakladığı anketi basına sızdı

2015 seçimlerinde “psikolojik sınır” olarak gösterilen yüzde 30’u aşmayı hedefleyen CHP, “Sandıktan nasıl birinci parti çıkarım?” sorusuna yanıt aradı.   28 ilde 5 bin 55 kişiyle görüşülerek hazırlanan ve sır gibi saklanan araştırmaya Habertürk’ten Düzgün Karadaş ulaştı. Kimliği, yönetimi ve politikalarıyla CHP’nin toplumda nasıl algılandığının fotoğrafının çekildiği araştırmada, özellikle“Toplum nasıl bir CHP’ye oy verir?” sorusunun […]

Yazar: Bilal - Tarih: 8 Ekim 2014 13:18
CHP’nin sır gibi sakladığı anketi basına sızdı

2015 seçimlerinde “psikolojik sınır” olarak gösterilen yüzde 30’u aşmayı hedefleyen CHP, “Sandıktan nasıl birinci parti çıkarım?” sorusuna yanıt aradı.

 

28 ilde 5 bin 55 kişiyle görüşülerek hazırlanan ve sır gibi saklanan araştırmaya Habertürk’ten Düzgün Karadaş ulaştı.

Kimliği, yönetimi ve politikalarıyla CHP’nin toplumda nasıl algılandığının fotoğrafının çekildiği araştırmada, özellikle“Toplum nasıl bir CHP’ye oy verir?” sorusunun yanıtı arandı.

CHP KEMALİST Mİ, MUHAFAZAKAR MI, ÖZGÜRLÜKÇÜ MÜ

Katılımcıların yüzde 37’si CHP’nin “Kemalist- Atatürkçü”, yüzde 24’ü “sol-sosyal demokrat”, yüzde 13’ü “özgürlükçü”, yüzde 7’si “milliyetçi”, yüzde 3’ü “kalkınmacı” niteliğinin partiyi en iyi anlattığı yönünde görüş belirtti.

CHP’nin siyasal kimlik itibarıyla “nasıl bir parti olması gerektiği” sorusuna, katılımcıların yüzde 19’u “Kemalist- Atatürkçü”, yüzde 18’i “sosyal demokrat”, yüzde 11’i “demokrat”, yüzde 11’i “milliyetçi”, yüzde 8’i “laik” ve yüzde 7’si “sosyalist-devrimci” yanıtını verdi.

“KİMİN PARTİSİ?”

“CHP toplumun mu, devletin mi partisidir?” sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 31’i hem toplumun hem de devletin partisi yanıtını verirken, yüzde 37’si her ikisinin de partisi olmadığı, yüzde 10’u ise sadece devletin partisi olduğu yönündeki kanaatini dile getirdi.

ARAŞTIRMADAN ÇIKAN SONUÇLAR

Araştırmadan çıkan sonuçlar Araştırmada yanıtı aranan bazı sorular ve yanıtları şöyle:

-CHP, sol-sosyal demokrat bir parti olursa oy veririm: Yüzde 38.1

-CHP, merkez sol bir parti olursa oy veririm: Yüzde 33.1

-Merkez-demokrat bir parti olursa oy veririm: Yüzde 38.6

-CHP, dindarlara duyarlı bir parti olursa oy veririm: Yüzde 44.5

-CHP, Kürtlere duyarlı bir parti olursa oy veririm: Yüzde 34.8

-CHP, kalkınmacı ve refahı artıran bir parti olursa oy veririm: 50.2

-CHP, yolsuzluklarla mücadele ederse oy veririm: Yüzde 49.6

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Windows 10’un Piyasa Çıkış Tarihi Belli Oldu Windows 10’un Piyasa Çıkış Tarihi Belli Oldu 29 Temmuz 2015 Çarşamba Günü Çıkacak Microsoft, bugün yeni nesil işlet...
O Telefon İçin Lollipop Güncellemesi Türkiye’de O Telefon İçin Lollipop Güncellemesi Türkiye’de Sony Xperia Z Lollipop Güncellemesi Türkiye’de! 2015’te telefon ...
İlginç İcat İlginç İcat Telefonu Şarj Eden Sırt Çantası Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek...
15 Yaşındaki Mucit 15 Yaşındaki Mucit Mersin’in Erdemli ilçesinde 15 yaşındaki ilkokul öğrencisi Faruk...
Bizi Takip Edin
Güncel Son Haber İletişim Güncel Son Haber Feed