Çipras: Moskova’ya yeni bir başlangıç için geldim

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 2 günlük resmi ziyaret için gittiği Rusya’da, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile başkent Moskova’da bir araya geldi. Çipras, Putin ile Kremlin’deki buluşmasını Twitter’daki resmi hesabından duyururken, ikili görüşmeleri öncesinde basına kısa açıklamalarda bulundu. Aleksis Çipras – Vladimir Putin görüşmesi VİDEO 9 NİSAN’DA PARA BİTİYOR 9 Nisan’da Uluslararası Para Fonu’na (IMF) yapılacak […]

Yazar: Bilal - Tarih: 8 Nisan 2015 13:37
Çipras: Moskova’ya yeni bir başlangıç için geldim

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 2 günlük resmi ziyaret için gittiği Rusya’da, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile başkent Moskova’da bir araya geldi.

Çipras, Putin ile Kremlin’deki buluşmasını Twitter’daki resmi hesabından duyururken, ikili görüşmeleri öncesinde basına kısa açıklamalarda bulundu.

Aleksis Çipras – Vladimir Putin görüşmesi VİDEO

9 NİSAN’DA PARA BİTİYOR

9 Nisan’da Uluslararası Para Fonu’na (IMF) yapılacak 465 milyon euroluk ödemeyi gerçekleştirecek olan Yunanistan’ın parasının biteceği ve bu sebeple bugünkü ziyarette Putin’den para isteyeceği konuşuluyordu. Ancak ikilinin görüşme sonrası verdiği mesajlar herhangi bir para alışverişinin olmadığını gösterdi.

AMACIM YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPMAK

Ziyaretini, Yunanistan’ın Uluslararası Para Fonu’na (IMF) 450 milyon euroluk borcunu ödemesi için verilen sürenin dolmak üzere olduğu ve Moskova-Brüksel ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde gerçekleştiren Çipras, Moskova’ya geliş amacının ikili ilişkilerde yeni bir başlangıç yapmak olduğunu söyledi.

Çipras, “Moskova’ya iki ülke halkının iyiliğine olacak yeni bir başlangıç yapmamız için ve genel olarak bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanması için birlikte çaba gösterelim diye geldim” dedi.

PUTİN: TİCARET KONUSU İYİ ANALİZ EDİLMELİ

Putin de görüşme öncesi yaptığı açıklamada, ‘Rusya ile Yunanistan’ın karşılıklı ticareti artırmak için neler yapabileceğinin iyi analiz edilmesi gerektiği’ mesajını verdi.

Rusya lideri şunları söyledi:

“Bundan çok kısa bir süre öncesine kadar Rusya, Yunanistan’ın bir numaralı ticaret ortağıydı. 2009-2013 yıllarında ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi iki misli artmıştı. Ancak ne yazık ki bu oran geçen yıl yüzde 40 düşüş gösterdi. Bu yüzden görüşme sırasında karşılıklı ticareti artırmak için neler yapabileceğinin iyi analiz edilmesi ve bu konunun enine boyuna ele alınması gerektiğini düşünüyorum.”

“PUTİN YUNANİSTAN’I KURTARAMAZ”

Öte yandan ‘AB’yi korkutan’ Putin – Çipras görüşmesi başladığı sıralarda da Avrupalı siyasilerden tepkiler gelmeye devam etti. Çipras’a son eleştiri eski Belçika Başbakanı ve Avrupa Parlamentosu’ndaki liberal grubun lideri Guy Verhofstadt’tan geldi.

Verhofstadt, “Yunanistan’ı borç batağından kurtarmak için Kremlin’in doğru seçenek olmadığı” mesajını verdiği Tweet’lerinde şunları yazdı:

“Yunan Başbakanı, AB’ye karşı Putin’e oynamaya çalışmaya son vermeli. Putin, Yunanistan’ı kurtaramaz. AB kurtarabilir. Yunanistan’ın geleceği AB’dedir. Çipras, ortak kurallara göre oynamalı ve ciddi reformlara girişmeli.”

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Windows 10’un Piyasa Çıkış Tarihi Belli Oldu Windows 10’un Piyasa Çıkış Tarihi Belli Oldu 29 Temmuz 2015 Çarşamba Günü Çıkacak Microsoft, bugün yeni nesil işlet...
O Telefon İçin Lollipop Güncellemesi Türkiye’de O Telefon İçin Lollipop Güncellemesi Türkiye’de Sony Xperia Z Lollipop Güncellemesi Türkiye’de! 2015’te telefon ...
İlginç İcat İlginç İcat Telefonu Şarj Eden Sırt Çantası Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek...
15 Yaşındaki Mucit 15 Yaşındaki Mucit Mersin’in Erdemli ilçesinde 15 yaşındaki ilkokul öğrencisi Faruk...
Bizi Takip Edin
Güncel Son Haber İletişim Güncel Son Haber Feed