Cumhuriyet Kutlamalarına Damga Vuran Tartışma!

Tüm yurtta olduğu gibi Antalya’da da Cumhuriyetin 91. kuruluş yıldönümü coşkuyla kutlandı. Geçit törenine katılmak isteyen Cumhuriyet Kadınları Antalya Şubesi üyesi kadınlar polis engeline takıldı. Protestocu kadın ile bir emniyet amiri arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Kadınlar polise ‘korkak’ deyince sivil giyimli amir, “Kim korkak sen mi ben mi? Sen gelip 29 Ekim’de sadece yürümesini biliyorsun. […]

Yazar: Bilal - Tarih: 29 Ekim 2014 14:01
Cumhuriyet Kutlamalarına Damga Vuran Tartışma!

Tüm yurtta olduğu gibi Antalya’da da Cumhuriyetin 91. kuruluş yıldönümü coşkuyla kutlandı. Geçit törenine katılmak isteyen Cumhuriyet Kadınları Antalya Şubesi üyesi kadınlar polis engeline takıldı. Protestocu kadın ile bir emniyet amiri arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Kadınlar polise ‘korkak’ deyince sivil giyimli amir, “Kim korkak sen mi ben mi? Sen gelip 29 Ekim’de sadece yürümesini biliyorsun. Başka ne yapıyorsun devlet için. Ben canımı veriyorum.” diyerek veryansın etti.

ANTALYA’DA CUMHURİYET COŞKUSU

Cumhuriyetin 91. kuruluş yıldönümü kapsamında Antalya Valisi Muammer Türker, tebrikleri kabul etti. Valilik binasında gerçekleştirilen programa; Garnizon Komutanı Tuğgenerel İrfan Can, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri katıldı.

Tebrikleri kabul eden Vali Türker, daha sonra Cumhuriyet Caddesi’ndeki resmi geçit törenine katıldı. Askeri araca binen Vali Türker, Garnizon Komutanı Can, Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, vatandaşları selamladı. Büyük küçük herkesin ellerine aldığı Türk Bayrağı ve Atatürk posterleri ile alana geldikleri görüldü. Tören başlayacağı esnada tapu sorunu bulunan Mustafa Kemal Sapmaz’ın protestosu polis tarafından engellendi.

İstiklal Marşı’nın okunması sonrası minik öğrenciler folklor gösterisi sundu. Törende konuşan Vali Türker, 29 Ekim’i coşkuyla kutladıklarını belirterek, “Her 29 Ekim, bağımsız ve onurlu bir şekilde birlikte yaşama irademizin ve milletçe geleceğe güvenle bakabilmemizin bayramıdır. Hepimize kutlu olsun” dedi.

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ’NE POLİS ENGELİ

Vali Türker’in konuşmasının ardından tören askeri birlikler, öğrenciler, resmi ve özel kuruluşların geçişinin ardından son buldu. Akdeniz Üniversitesi Bisiklet Topluluğu öğrencilerin bisikletleriyle geçişine bir köpekte eşlik etti. Öğrencilerle birlikte yürüyen köpek, Vali Türker ve protokolü gülümsetti. Törene Cumhuriyet Kadınları Derneği Antalya Şubesi üyesi 20 kadın ellerinde Türk bayrağı ve Atatürk posterleriyle yürümelerine valilik onayı olmadığı için çevik kuvvet ekipleri tarafından izin verilmedi.

‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganı atan kadınlar, geçit yapan askeri unsurları alkışladı.

“BİR AVUÇ CUMHURİYET KADININDAN POLİS CUMHURİYETİ KORUDU”

Törene katılmak için valiliğe başvuru dilekçesi verdiklerini söyleyen Şube Başkanı Nilüfer Deveci, “Protokol listesinde ismimiz olmadığı söyleniyor. Ellerindeki listede bizim derneğin ismi yokmuş. O yüzden törene katılamayacağımız söyleniyor. Biz başvuru dilekçemizi geçen hafta vermiştik. Biz her bayram törenlere katılıyoruz. Ama şuan polis engelledi. Bir avuç Cumhuriyet kadınından polis cumhuriyeti korudu. Cumhuriyetin bekçileriyiz” dedi.

“CUMHURİYET SADECE SİZİN CUMHURİYETİNİZ Mİ”

Polisin uyarısına rağmen dağılmayan kadınlara birer birer kaldırımdan alana geçebilecekleri söylendi. Polisin uyarısına aldırmayan kadınlar, caddede dağılınca bir araya tekrar toplandı. Polis eşliğinde, yoldan kaldırıma alınmaya çalışılan kadınlardan biri, ‘Bize bu kadar mı yer ayırıyorsunuz’ tepkisine ve sloganlarına emniyet amiri , ‘Bu kadar parlamanıza gerek yok. Cumhuriyet sadece sizin Cumhuriyetiniz mi? Bu kadar kutlayan insan var. Bir rezillik çıkartan sizsiniz. Başka rezillik çıkartan yok. Öğrenciler var, valilik var. Bu kadar kişi var. Tek siz misiniz sadece bu Cumhuriyeti kutlayacak” diye cevap verdi.

“BEN BU ÜLKE İÇİN CANIMI VERİRİM SEN NE VERİYORSUN”

Kadınlar polise ‘korkak’ deyince sivil giyimli amir, “Kim korkak sen mi ben mi? Sen gelip 29 Ekim’de sadece yürümesini biliyorsun. Başka ne yapıyorsun devlet için. Ben canımı veriyorum. Sen ne veriyorsun. Korkakmış! 29 Ekim’de yürümekten başka ne yapıyorsun. Sus ve yürüyün” diye seslendi. Tartışmanın ardından kadınlar kaldırımdan yürüyerek alandan geçti

 

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Windows 10’un Piyasa Çıkış Tarihi Belli Oldu Windows 10’un Piyasa Çıkış Tarihi Belli Oldu 29 Temmuz 2015 Çarşamba Günü Çıkacak Microsoft, bugün yeni nesil işlet...
O Telefon İçin Lollipop Güncellemesi Türkiye’de O Telefon İçin Lollipop Güncellemesi Türkiye’de Sony Xperia Z Lollipop Güncellemesi Türkiye’de! 2015’te telefon ...
İlginç İcat İlginç İcat Telefonu Şarj Eden Sırt Çantası Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek...
15 Yaşındaki Mucit 15 Yaşındaki Mucit Mersin’in Erdemli ilçesinde 15 yaşındaki ilkokul öğrencisi Faruk...
Bizi Takip Edin
Güncel Son Haber İletişim Güncel Son Haber Feed