İşaret Dili Bilen Memur Alınacak!

Kamuda artık işaret dili bilme ve şartnamelerde sıkça geçen işaretdili için bir çok ilan bulunmaktadır. Bu alanda iş duyurularını takip etmek ve öğrenmek isteyenler için http://www.isaretdilikursu.com önerilen ve eğitim alınan bir site konumundadır.3 güncel ilan arasında eğer kpss niz yok ise 3.ilan daha dikkat çekicidir. 1-SÖZLEŞMELİ PERSONEL SINAV DUYURUSU- 18,09,2014 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 […]

Yazar: Bilal - Tarih: 18 Ekim 2014 12:37
İşaret Dili Bilen Memur Alınacak!

Kamuda artık işaret dili bilme ve şartnamelerde sıkça geçen işaretdili için bir çok ilan bulunmaktadır. Bu alanda iş duyurularını takip etmek ve öğrenmek isteyenler için http://www.isaretdilikursu.com önerilen ve eğitim alınan bir site konumundadır.3 güncel ilan arasında eğer kpss niz yok ise 3.ilan daha dikkat çekicidir.

1-SÖZLEŞMELİ PERSONEL SINAV DUYURUSU- 18,09,2014

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası hakma uyarınca, “Aile vc Sosyal Politikalar Bakanlığı” Merkez ve Taşra Teşkilatında bulunan birimlerde görev yapmak üzere mesleki uygulama sınavı ile 75 adet (ekli listede belirtilen illere) sözleşmeli personel alınacaktır.

A-BAŞVURU ŞARTLARI:

Teşkilat Birimi Unvanı Sayısı Nitelikleri
Merkez Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü İşaret Dili Tercümanı 2 En az ortaöğretim mezunu ulmak , tercümanlık yapacak seviyede işaret dilini bildiğini gösteren geçerli belge veya sertifikaya sahip olmak.
Taşra Aile vc Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü (Boş Pozisyonların Bulunduğu İl Listesi Ekte’dir ) işaret Dili Tcrcümanı 73
Toplam 75  

1- 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nutı 48’nci maddesinde belirtilen genel şartlara haiz olmak,

2- Erkek adaylar için askerlik ile ilişkisinin bulunmaması, {Muaf, tccilli veya yapmış)

3- Adayların herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan emekli veya yaşlılık aylığı almıyor olmaları,

4- Tercümanlık yapacak seviyede Türk İbaret Dili’ni bilmek, bildiğini belgelemek

5- İlgililer sosyal güvenlik yönüyle, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümlerine tabi olacaktaıdır.

6- Eksik belge vc bilgi bulunan başvurular ile şartları uymadığı halde yapılan başvuruların tespiti halinde müracaatları geçersiz sayılarak atamaları yapılmaz, yapılanlar iptal edilir.

B-BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER:

1. En sotı öğrenim belgesinin aslı ve fotokopisi veya noter tasdikli örneği (Yurt dışında eğitim alanlar için YÖK tarafından verilen Denklik Belgesi)

2. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı tercümanlık yapacak seviyede işaret dilini bildiğini gösterir geçerli belge veya sertifika,

3. Nüfus cüzdanı fotokopisi,

4. Son altı ay içerisinde çekilmiş 6 adet 4,5×6 ebadında vesikalık fotoğraf,

5. özgeçmiş (CV) bilgisi,

6. İş Talep Formu

7. Varsa geçerliliği devam eden KPSS sonuç belgesi

C-SINAV ŞEKLİ:

I- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ve 06/06/1978 tarih ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kanın ile yürürlüğe konulan “Sözleşmeli Personel Çalıştınlmasına İlişkin Esaslar” Ek Madde 2 uyarınca, işaret dili tercümanlığı konusundaki bilgisinin ölçüleceği mesleki uygulama sınavına tabi tutulacaktır.

D-YERLEŞTİRME USULÜ:

Uygulama sınavında başarılı olanlar puan üstünlüğü vc tercihlerine göre yerleştirme yapılır. Atamaya esas belgelerini eksiksiz teslim edenlerden atamaya hak kazanan adayların atamalan yapılır.

Bu belgeyi ve dili alma durumunda zaten eğitim alınan yerlerden bu ilanlar zaten resmedilmektedir. Bu eğitimi alabileceğiniz yer yada sınav sistemini öğrenmek için buraya başvurabilirsiniz. Buraya Başvurabilirsiniz.

2.Memur alımı (ISKUR.US haberi )

 AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, yaklaşık 100 bin işaret dili bilen tercüman alımı ile ilgili bilgi verdi. 22 Temmuz-2 Ağustos 2015tarihleri arasında 17. Dünya İşitme Engelliler Kongresi ilk kez İstanbul’da gerçekleşecek. kongreye Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu ev sahipliği yapacak.

 İşitme Engellilerin sorunlarının ele alındığı Kongre 1999’da da Avustralya’da, 2003’te Kanada’da, 2007’de İspanya’da, 2011’de Güney Afrika’da gerçekleştirildi.

 Kongreye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destek veriyor. Kongrede işitme engellilerin eğitimleri, sorunları ve çözümleri üzerine fikir üretiliyor. Tüm dünyadan işitme engelli akademisyenler ve federasyonlar kongreye katılıyor.

 Selamoğlu, Türkiye’de işaret dilinin 2005’te resmileştiğini, öncesinde işaret dili tercümanları olmadığını belirtti.

 Ülkelerinde işaret dillerin de farklılıklar bulunuyor. ”Örneğin Türk işaret dilinde çift el kullanılmasına rağmen Avrupa tek el kullanıyor” dedi. Her ülkenin kendine has bir işaret dili olduğunu ifade eden Selamoğlu, uluslararası organizasyonlardaki sunumlarda, uluslararası işaret ve organizasyonun gerçekleştiği ülkenin yerel işaret dilinin kullanıldığını belirtti. Ancak tüm dünya ülkelerinin kendi tercümanları aracılığı ile çeviri yaptığını belirtti.

 2015 İşitme Engelliler Kongresi’nde resmi Türkçe ve İngilizce resmi dil olacak. Türkçe’den uluslararası işarete çeviri yapılacak. Bu nedenle kongrede görevlendirilmek üzere yaklaşık 100 işaret dilini bilen tercümana ihtiyaç bulunuyor. Bu konuda kurumların tercümanları da görevlendirilecek.

 Selamoğlu, ”İşaret dili tercümanlığı için Şubat ayında sınav düzenlendi. 11-22 Mart tarihleri arasında da sınavlar yapılacak. İşaret dilini bilen tercümanların sınavda başarılı olmaları gerekmektedir. Alınan personel Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesine dahil edilecek. İstanbul’da yapılacak 2015 Dünya İşitme Engelliler Kongresi’nde görevlendirilecek. Tercümanlar gelen misafirlere eşlik edecek, rehberlik yapacak. Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu aracılığı ile eğitim alarak uluslararası işaret dilini de öğrenecek” diye konuştu. Başvuru yapacak adayların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sitesinden başvuru yapması gerekiyor. İşaret dili hakkında daha detaylı bilgi almak için Buradan bilgi alabilirsiniz

3.Özel Teşvik programı atamaları (KPSS OLMADAN )-300 kişilk alım !

İsaret dili’nin ve bu dili konuşarak yaşayan bireylerin toplumdan faydalanmasını sağlayacak özel teşvik programı Kursların birlikte düzenlemiş olduğu bu teşvikte,artık tüm büyük şirketlerin mağazalarında ve halkla ilişkiler olan her kısmında işaret dili bilen eleman alanacağı belirtildi.Nedeni dışarıda bu dili konuşan 3 milyon bireyin rahatça konuşabileceği ve yararlanabileceği bir yerin olmaması .

İşitme Engelliler alış veriş yapmakta zorlanıyorlar .

İşitme engelliler ve bu dile ihtiyaç duyan bireyler toplumda çektiği en buyuk sıkıntılardan bırıde bu dili konuşan yerlerin olmaması,En buyuk kurumsal şirketlerin ve iş yerlerinde gitmekten çekinen bu bireyler  için özel şirketler artık eleman alırken işaret dilini tercih ediyor.

Eğitimin sonunda iş yönlendirmesinin yapıldığı bu teşvik programında ,atama yapılacak 81 ildeki şirketleri sorabilirsiniz.

DETAYLI BİLGİ İÇİN BU SİTEDEKİ UZMANLARA SORABİLİRSİNİZ.

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Windows 10’un Piyasa Çıkış Tarihi Belli Oldu Windows 10’un Piyasa Çıkış Tarihi Belli Oldu 29 Temmuz 2015 Çarşamba Günü Çıkacak Microsoft, bugün yeni nesil işlet...
O Telefon İçin Lollipop Güncellemesi Türkiye’de O Telefon İçin Lollipop Güncellemesi Türkiye’de Sony Xperia Z Lollipop Güncellemesi Türkiye’de! 2015’te telefon ...
İlginç İcat İlginç İcat Telefonu Şarj Eden Sırt Çantası Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek...
15 Yaşındaki Mucit 15 Yaşındaki Mucit Mersin’in Erdemli ilçesinde 15 yaşındaki ilkokul öğrencisi Faruk...
Bizi Takip Edin
Güncel Son Haber İletişim Güncel Son Haber Feed