Kömür ocağında su baskını!

Karaman’da kömür ocağında su baskını nedeniyle en az 18 işçi yerin 350 metre altında mahsur kaldı. Kömür ocağının yetkilisinin canlı yayında yaptığı ilk açıklamalar ise ürküttü. Yetkili, ocakta yaşam odaları bulunmadığını söyledi ve içerideki 18 işçinin yaşama umuduyla ilgili soruyu, “350 metre uzunluğunda, 50 metresi su altında kaldı. Maskeler 2 saat dayanabilir. Kaçabilecekleri 50 metre […]

Yazar: Bilal - Tarih: 28 Ekim 2014 18:12
Kömür ocağında su baskını!

Karaman’da kömür ocağında su baskını nedeniyle en az 18 işçi yerin 350 metre altında mahsur kaldı.

Kömür ocağının yetkilisinin canlı yayında yaptığı ilk açıklamalar ise ürküttü. Yetkili, ocakta yaşam odaları bulunmadığını söyledi ve içerideki 18 işçinin yaşama umuduyla ilgili soruyu, “350 metre uzunluğunda, 50 metresi su altında kaldı. Maskeler 2 saat dayanabilir. Kaçabilecekleri 50 metre yukarıda 2 yer var. Boğulmuş da olabilirler. Ani gelen bir su” diye yanıtladı…

Kömür ocağı Saffet Uyar’ın yeğeni Şahin Uyar, “Mahsur kalan işçilerin, suyun geldiği yönün tersine hareket edebilmişlerse hayatta kalma şanslarının yüksek olduğunu düşünüyorum. Tek umudum da bu” dedi

Has Şekerler Madencilik Ltd. Şti.’ye ait linyit kömürü ocağındaki olay bugün saat 12.15’te meydana geldi. Sabah vardiyasındaki işçiler üretim yaparken, ocağın yeraltı su seviyesinin altında bulunan 350 metrelik bölümde bir anda galeriye su dolmaya başladı. Bu bölümde çalışan işçilerden 8’i kendi çabalarıyla kurtulmayı başarırken, 18 işçi su ile dolan bölümü geçemedi.
Olay sonrası Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bölgeye gitti. AFAD 6 ilden 206 kişilik ekip gönderirken, Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) 20 kişilik tahlisiye ekibi yola çıktı.
İŞLETME YETKİLİSİNDEN ÜRKÜTEN SÖZLER
Şirket yetkilisi ve ocak sahibi Saffet Uyar’ın yeğeni Şahin Uyar, saat 12.15’te işçilerin yemek molasında olduğu sırada ocağı bir anda su bastığını ve ocağın 350 metreden 50 metresinin su ile dolduğunu anlattı. O bölümde bulunan 26 işçiden 8’inin havalandırma ve diğer galerileri kullanarak kurtulduğunu belirten Uyar, “18 işçi arada kalmış. Ocağın 3 girişi var. Bu girişlerden su çekiliyor. Maden ocağının 50 metresi su ile dolduğu için elektrik devreleri çalışmaz durumda. Dolayısı ile bağlantı kurulamıyor. 3 koldan su çekilmeye devam ediliyor. Kaçabilecekleri 50 metre yukarıda 2 yer var. Boğulmuş olabilirler. Ani gelen bir su”. dedi.
Mahsur kalan işçilerle henüz irtibat kurulamadığını kaydeden Uyar, yeraltı suyunun birden bire boşalmasıyla meydana gelen olayın ‘öngörülemeyen maden kazası’ olduğu görüşünü savundu.
SU SIZINTISI GELMEYE BAŞLAYINCA
Uyar’ın verdiği bilgiye göre bacalardan su sızıntısı gelmeye başlayınca vardiyadaki 26 işçiden 8’i tedirgin olarak ocaktan çıktı.  Olayın büyüyeceğini tahmin etmeyen 18 işçi ise çalışmaya devam etti. Sızıntıdan kısa bir süre sonra ise ani bir su baskını oldu.
İşletme yetkilisi ‘Bütün denetlemelerden geçer not almış mıydınız?’ sorusuna şu yanıtı verdi: “Kapama kararı yoktu. Geçmişte ölümlü bir kaza yok. Bütün denetlemeleri yapılmış bir işletme.
TEK UMUDUM BU
Şahin Uyar, son açıklamasında “Su tahliye çalışmaları  devam ediyor. Oksijen de veriliyor. İstanbul’dan özel bir ekip geliyor. Dalgıçla  girilmesi halinde mahsur kalan işçilere kısa sürede ulaşılabilir. Aksi durumda  oradaki suyun tahliye edilmesi en az iki gün sürer. Mahsur kalan işçilerin, suyun  geldiği yönün tersine hareket edebilmişlerse hayatta kalma şanslarının yüksek  olduğunu düşünüyorum. Tek umudum da bu…”  diye konuştu.
ÜRETİME ARA VERMİŞ
Torba Yasa ile yürürlüğe maden işçilerinin ücret ve sosyal haklarını iyileştiren düzenlemenin ardından Has Şekerler Madencilik Ltd. Şti.’nin diğer özel maden ocakları gibi üretimi yaklaşık bir ay süreyle durdurduğu, varılan anlaşmayla iki hafta kadar önce yeniden üretime geçtiği belirtildi.
Ermenek İlçesi’nde bulunan 9 maden işletmesinde yaklaşık 1500 işçinin çalıştığı, Has Şekerler Madencilik’te toplam işçi sayısının 350 olduğu, ancak Torba Yasa’dan sonra hem işçi sayısının azaltıldığı, hem de düşük kapasitede çalışıldığı  kaydedildi.
OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER
YENİ İDDİA: SU YANDAKİ MADENDEN GELDİ
Kaza bölgesinde ortaya atılan bir başka iddia ise su baskının yandaki madenden geldiği yönünde. İddiaya göre, iş makinaları yan taraftaki kapalı madenin duvarına zarar verdi. Bir süredir kapalı olan madende bikiren sular kazanın meydana geldiği madene hücum etti.
İHBAR SAATİ 12.50

Karaman’ın Güneyyurt Beldesi Pamuklu Köyü mevkiinde özel bir linyit kömürü madeninde su borusunun patlaması sonucu madenin bir bölümüne su dolduğu, işçilerin madende mahsur kaldığı ihbarı saat 12.50’de AFAD’a ulaştı. İhbar üzerine arama – kurtarma çalışmaları için AFAD ve ilgili birimlere bağlı 225 kişilik ekip olay mahalline sevk edildi. Madendeki suyun motopomplar ile tahliye edilmesi çalışması devam ediyor. 2 uçak, 20’si ambulans ve 8’i AFAD Arama – Kurtarma Aracı olmak üzere 28 araçla müdahale çalışmaları sürüyor. Olay mahallinde mobil baz istasyonları kuruldu, kumanya ve içecek desteği de sağlandı.

BAKANLAR YILDIZ VE ELVAN GELDİ
Karaman’ın Ermenek İlçesi’ne bağlı Pamuklu Köyü yakınlarındaki özel şirkete ait kömür ocağında su basmasıyla mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmaları sürüyor. Bir yandan motopomlarla ocaktaki suyun tahliyesine çalışılırken, bir yandan da işçilerin bulunduğu bölgeye temiz hava basılıyor.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan akşam saatlerinde bölgeye ulaştı. Ocakta incelemelerde bulunup yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi alan Yıldız ve Elvan’ın, incelemelerinin ardından açıklama yapması bekleniyor.

“EŞİMDEN HABER YOK”
Öte yandan mahsur kalan 18 işçinin yakınları da çalışmaları ocak çevresinde gözyaşlarıyla takip ediyor. Mahsur kalan madencilerden Nuri İlhan’ın eşi 2 çocuk annesi Ayşe İlhan, “Eşim 2 yıldır kömür ocağında çalışıyordu. Eşim içeride, saatlerdir burada bekliyoruz. Kimse bize bir haber vermiyor” diyerek gözyaşı döktü.

MADEN OCAĞINA 9 BİN LİRA PARA CEZASI UYGULANMIŞ
18 işçinin mahsur kaldığı kömür ocağına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bu yıl 19-20 Haziran tarihlerinde yapılan denetimde, madenin kapatılmasını gerektirmeyen eksikliklerden dolayı 9 bin lira idare para cezası uygulandığı öğrenildi.

ÖĞLE YEMEĞİNİ OCAĞIN İÇİNDE YEDİKLERİ İÇİN MAHSUR KALDILAR
Olayın meydana geldiği maden ocağının yakınındaki bir maden ocağında çalışan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir kişi ise, ” Burada çalışan arkadaşlarımız yemek molasında idi ve yemeği aşağıda, ocağın içinde yiyorlardı. Aslında yukarı çıkmış olsalarda mahsur kalmayabilirdi” dedi.

MADEN OCAĞINA 9 BİN LİRA PARA CEZASI UYGULANMIŞ
18 işçinin mahsur kaldığı Has Şekerler Madencilik Şirketi’ne ait linyit kömürü ocağına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bu yıl 19- 20 Haziran tarihlerinde yapılan denetimde, ‘madenin kapatılmasını gerektirmeyen eksikliklerden’ dolayı 9 bin lira idari para cezası uygulandığı ortaya çıktı.

ŞİRKETİN SAHİBİ ESKİ BELEDİYE BAŞKANI
Ermenek Cumhuriyet Savcılığı Has Şekerler Madencilik Ltd. Şti.’ye ait kömür ocağında 18 işçinin mahsur kaldığı kazayla ilgili soruşturma başlattı.
Has Şekerler Madencilik Ltd. Şti.’nin sahibi Saffet Uyar’ın 1994 yılından 2009 yılına kadar üç dönem Güneyyurt Belediye Başkanlığı yaptığı, 2009 seçimlerinde yeniden aday olduğu ancak kazanamadığı belirtildi.

ÖĞLE YEMEĞİ YİYORLARDI
Olayın meydana geldiği sırada işçilerin yemek molasında olduğu ve birden gelen suyun bulundukları yeri kapladığı, suyun tazyikiyle ocağın yukarısına doğru fırlayan işçilerin kurtulduğu, diğerlerinin çıkamadığı belirtildi.
Yakındaki ocakta çalışanlardan adının açıklanmasını istemeyen bir işçi, “Burada çalışan arkadaşlarımız yemek molasındaydı ve yemeği aşağıda, ocağın içinde yiyorlardı. Aslında yemek için yukarı çıkmış olsalardı böyle olmazdı” dedi.

SAAT 18.00’DEKİ DURUM İTİBARİYLE AFAD AÇIKLAMASI:
2’si yaralı olmak üzere 15 işçinin göçük altından sağ kurtulduğu kazada arama kurtarma çalışmaları AFAD koordinasyonunda devam ediyor. Arama kurtarma çalışmaları, 248 kişilik ekip ile 2 uçak, 1 helikopter, 21’i ambulans ve 8’i AFAD Arama – Kurtarma Aracı olmak üzere 29 araçla AFAD koordinasyonunda sürüyor. Diğer işçilerin kurtarılabilmesi için madendeki suyun motopomplar ile tahliye edilmesi çalışması devam ediyor. Karaman, Konya, Mersin, Adana, Zonguldak ve Kütahya’dan arama kurtarma ekipleri de bölgeye sevk edildi. AFAD Arama Kurtarma Ekipleri, olay mahallinde çalışmalarını sürdürüyor.

Lojistik ihtiyaçların karşılanması için alana mobil baz istasyonları kuruldu, mobil yatakhaneler sevk edildi; kumanya ve içecek desteği sağlanıyor. AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay ,Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan  ile birlikte çalışmaları yerinden yönetmek üzere üzere bölgede bulunuyor.

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Windows 10’un Piyasa Çıkış Tarihi Belli Oldu Windows 10’un Piyasa Çıkış Tarihi Belli Oldu 29 Temmuz 2015 Çarşamba Günü Çıkacak Microsoft, bugün yeni nesil işlet...
O Telefon İçin Lollipop Güncellemesi Türkiye’de O Telefon İçin Lollipop Güncellemesi Türkiye’de Sony Xperia Z Lollipop Güncellemesi Türkiye’de! 2015’te telefon ...
İlginç İcat İlginç İcat Telefonu Şarj Eden Sırt Çantası Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek...
15 Yaşındaki Mucit 15 Yaşındaki Mucit Mersin’in Erdemli ilçesinde 15 yaşındaki ilkokul öğrencisi Faruk...
Bizi Takip Edin
Güncel Son Haber İletişim Güncel Son Haber Feed